23.1 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

НАСА изгуби контакт со леталото кое требаше да ја тестира орбитата на Месечината

НАЈЧИТАНО

НАСА соопшти дека изгубила контакт со вселенско летало од 32,7 милиони долари, кое се упатило кон Месечината, кое требало да ја тестира орбитата на Месечината, но инженерите на агенцијата се надеваат дека ќе можат да го решат проблемот.

Откако двапати се обиде да воспостави контакт во понеделникот, вселенската агенција соопшти дека повеќе не може да комуницира со вселенското летало, наречено Capstone.

Инженерите се обидуваат да ја откријат причината за прекинот на комуникацијата и се оптимисти дека можат да го поправат.

Леталото, кое беше лансирано од Нов Зеланд на 28 јуни, помина речиси седум дена во орбитата на Земјата и успешно го започна своето патување до Месечината, кога контактот беше изгубен.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО