16.1 C
Ohrid
Saturday, August 13, 2022

Напорен викенд за спасувачите во планина, хеликоптерот интервенирал дванаесет пати

НАЈЧИТАНО

И овој викенд се случија доста несреќи на планините. Во дури 12 случаи интервенирал полициски хеликоптер со дежурна екипа за спасување на планина. Во петокот и неделата имало по три сообраќајки, а во саботата шест. Полицијата предупредува дека темпото на спасување е пеколно и повикува на грижа за безбедноста во планините и прилагодување на обиколките на способностите на поединецот.

Од петокот до неделата се случиле 12 несреќи на планините во кои морал да интервенира полициски хеликоптер. Во петокот, планинските спасувачи спасија маж во близина на домот на Валентин Станич кај Триглав, падобранец кој беше повреден на Кобала поради слабост, а неодговорен маж кој лежеше на страната на патот беше донесен од областа Јаловац на медицинска помош. установа поради потешко боледување, соопштија од полициската управа Крањ.

Во саботата полициски хеликоптер и екипа интервенирале во шумска несреќа во месноста Брезовица, а од месноста Скута до долината бил пренесен инвалидизиран планинар. Уште двајца од групата пеш биле спроведени до долината од страна на планинските спасувачи Камник.

Во кањонот Сушец, посетителка се лизна пред да скокне во водата и се повреди, на планината Свињак е повреден параглајдерист, а на Велики Лемеж се онесвестиле тројца странски државјани кои ја пропуштиле патеката и погрешно ја процениле својата физичка подготвеност. Во Велика Баба во Згорње Језерски, пак, се искачувале две планинарки кои го загубиле патот и завршиле во здробена слепа област.

Планинарските спасувачи во неделата и помогнаа на планинарка која се онесвести во областа Богатин, а планинарка ја повреди ногата во областа Пољска Планина. Планинарка во областа Стола пријавила сомнително каснување од змија на раката, но постои можност да се работи за убод или рана од друго животно. Планинка има благи последици.

Полициската управа на Крањ уште еднаш ги советува планинарите да пешачат по добро уредени патеки и да не скршнуваат од правецот. Проблеми можат да предизвикаат и високите температури и можните бури со удари на гром. Туристичките работници треба да ги предупредат своите гости за тешкотијата на словенечките планини.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО