2.9 C
Ohrid
Tuesday, January 31, 2023

Напиток кој ги топи мастите од желудникот, доволни се само две лажички дневно

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Прекумерната тежина не е само естетски проблем, туку може да биде исклучително штетен за здравјето. Поточно, маснотиите што се акумулираат околу половината се опасни и можат да го зголемат ризикот од многу болести. Одредени пијалоци можат многу да ви помогнат во процесот на слабеење. Дополнително, за најефективни перформанси треба да комбинирате и физичка активност и урамнотежена исхрана.

Главната состојка на овој пијалок е рен. Содржи витамини Б1, Б2, Б6, Ц и калиум, железо, фосфор, магнезиум.

Употребата на рен во исхраната доведува до правилна функција на дигестивниот тракт и здравје на цревата. Ренот исто така ги стимулира црниот дроб и срцето, како и циркулацијата, а е одличен диуретик и помага при ревматизам.

Состојки:
* 125 гр рен

* 3 лажици мед

* 2 лажички цимет

* 4 лимони

* малку корен од ѓумбир (до 2 см)

Подготовка:
Рен и ѓумбир изрендајте, а потоа во блендерот додајте го исцедениот сок од лимон. Изматете ја оваа смеса уште 3 минути. На крајот додадете мед и цимет. Изматете додека смесата не стане хомогена. Се препорачува да се земаат по една кафена лажичка до две на ден пред јадење или пред вежбање. Препорачливо е да се пие оваа смеса 3 недели, а потоа да се направи пауза неколку дена потоа. Овој густ напиток е одличен диуретик и ќе ви помогне да го отстраните вишокот течност од телото, пишува Б92.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Ќучуков: Македонизмот победи, можеби дефинитивно, а заслуга за тоа имаат и бугарските политичари кои ја сметаат Македонија како територија, а не како народ

Македонизмот победи, можеби дефинитивно, а заслуга за тоа имаат и бугарските политичари кои ја сметаат Македонија како територија, а не како народ. А македонизмот...

„Војдан Чеднодрински“ распиша конкурс за изборот на текстови

Врз основа на Конкурсот за откуп на необјавен и непоставуван македонски драмски текст објавен од Министерството за култура, Македонскиот театарски фестивал (МТФ) „Војдан Чернодрински”...

Позначајни движења кај каматните стапки на банките и штедилниците

Месечно зголемување на просечната каматна стапка на вкупните кредити, при што во декември таа изнесува 4,44%.  Просечната каматна стапка на вкупните депозити исто така бележи раст...
spot_img
spot_img
spot_img