7.9 C
Ohrid
Thursday, December 1, 2022

Напаѓачот на Абе призна, не се ни обидел да им избега на полицајците

НАЈЧИТАНО

Напаѓачот на поранешниот јапонски премиер Шинзо Абе го призна делото. Тој на полицијата ѝ рекол дека не е задоволен од Абе и затоа имал намера да го убие, јавува националната телевизија НХК. Тецуџи Јамагами(41) e поранешен маринец. Тој не се ни обидел да им побегне на полицајците.

ТВ ТБС објави дека Абе бил застрелан во левата страна на градниот кош и очигледно во вратот.

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска изрази длабока загриженост за состојбата на поранешниот јапонски премиер Шинзо Абе.

 

– Нашите мисли, нашите молитви се со него, со неговото семејство, со народот на Јапонија – рече Блинкен на маргините на состанокот на Г-20 на индонезискиот остров Бали.

 

Индискиот премиер Нарендра Моди се огласи и рече дека е „длабоко вознемирен“ од нападот.

Според Фумиш Кишида, актуелниот премиер на Јапонија, Абе „со едната нога е во гроб“, пишува Ројтерс.

– Во моментов, лекарите прават сѐ што можат. Се надевам и се молам поранешниот премиер Абе да го преживее ова – рече јапонскиот премиер, опишувајќи го пукањето како „гнасен чин“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО