8.5 C
Ohrid
Sunday, December 4, 2022

Напад на Капитол: Повеќето Американци ќе го гонат Доналд Трамп

НАЈЧИТАНО

По три јавни расправи на Комитетот што го истражува нападот врз Конгресот на 6 јануари минатата година, повеќето Американци веруваат дека поранешниот американски претседател Доналд Трамп треба да биде кривично гонет за поттикнување бунт против земјата, покажаа резултатите од анкетата на телевизијата ABC. 60 отсто од испитаниците биле за гонење.

Шеесет отсто од анкетираните веруваат дека комисијата што ја истражува позадината на нападот на Доналд Трамп врз Конгресот спроведува правична и непристрасна истрага, а 60 отсто сметаат дека поранешниот американски претседател треба да биде кривично гонет за поттикнување бунт против државата.
91 отсто од демократските гласачи се за гонење на Трамп, но само 19 отсто се поддржувачи на републиканците. Меѓу независните гласачи, 62 отсто се за кривично гонење на поранешниот претседател, а околу 61 отсто веруваат дека Трамп сноси голем дел од одговорноста за нападот.

Трамп, сепак, сè уште инсистира на својата приказна за наводна изборна измама во ноември 2020 година, а комисијата го обвинува за политички лов на вештерки. Со него се согласуваат 38 отсто од испитаниците.

Анкетата на телевизијата ABC открива дека 51 отсто од Американците веруваат дека истрагата нема да влијае на нивната одлука за тоа која партија да поддржат на овогодинешните конгресни избори.

Комитетот презентираше докази дека Трамп фабрикувал наводи за изборна измама во 2020 година за да остане на власт и поттикна напад врз Конгресот за да спречи формална потврда за победата на демократот Џо Бајден на претседателските избори. Комитетот сака американското Министерство за правда да започне кривична истрага против Трамп.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО