5.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Напади на критичната инфраструктура на исток и запад, експлозии во Киев

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Русија ја нападна стратешката енергетска инфраструктура на Украина во североисточниот дел на Харков и западниот дел на Лавов во саботата, експлозии се слушнаа во Киев, а рускиот напад врз станбена зграда во центарот на Днепар повреди најмалку 10 лица, соопштија украинските власти.

-„Извршени се итни прекини на струјата“ по два напади на инфраструктурата, изјави гувернерот на Харков, Олег Синегоубов. Властите во Лавов предупредија на прекини во снабдувањето со струја и вода.

Во меѓувреме зборуваше и градоначалникот на Киев кој рече дека во градот се слушаат експлозии и дека е активирана противвоздушната одбрана.

Најмалку 10 лица, меѓу кои и две деца, се повредени во саботата во руски напад врз станбена зграда во централниот украински град Днипро, изјави регионалниот гувернер.

Кирил Тимошенко од кабинетот на украинскиот претседател изјави дека 15 лица веќе се извлечени од урнатините. Тој објави и фотографија на која се гледа деветкатница, чиј дел е целосно урнат.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

„Макпетрол“ најави намалување на природниот гас за 41 денар

Согласно договорот помеѓу „Макпетрол“ АД Скопје и „Гаспром експорт“, како и движењето на цената на  природниот гас на светските берзи, „Макпетрол“ информира дека цената...

Кањонот Матка да се прогласи за споменик на природата

Владата на денешната седница го усвои Предлогот на законот за прогласување на Кањон Матка за заштитено подрачје во категоријата III – споменик на природата....

Засилувањата на Челзи би можеле да носат два различни броеви на дрес оваа сезона?

Засилувањата на Челзи би можеле да носат два различни броеви на дрес оваа сезона? Рекордното засилување на Челзи од британскиот клуб, Енцо Фернандез, кој пристигна...
spot_img
spot_img
spot_img