17.1 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Наоми Осака по внатрешна пауза повторно ужива во тенис

НАЈЧИТАНО

Јапонската тениска ѕвезда Наоми Осака по лошата психичка состојба повторно ужива на тениските терени. Во исто време, продолжува да ја подига јавната свест за менталното здравје.

24-годишниот играч минатата година ја изненади тениската јавност со тоа што не се натпреваруваше на Отвореното првенство на Франција. Во подолга објава на Инстаграм таа изјави дека оди во пензија бидејќи мора да му даде приоритет на своето ментално здравје.

За мајското издание на магазинот Self, таа повторно проговори за одлуката, која предизвика голем број реакции: „Не очекував ништо од ова, и да бидам искрен, беше малку чудно. Новинарите беа на секој чекор. Бев изненаден што луѓето воопшто се грижат “.

Наоми не жали за потегот, напротив. Таа е среќна што им даде шанса на другите да проговорат: „Откако ја открив мојата лична борба, разговарав со многу спортисти кои ми кажаа дека и тие тивко страдаат. Разговорот што требаше да започне започна“. Таа е задоволна од напредокот: „Имаше подеми и падови, но сега се чувствувам добро во своја кожа: кој сум и од каде доаѓам“.

Јапонката, која лани го запали олимпискиот оган на Олимписките игри во Токио, играше во финалето на тенискиот турнир во Мајами во април, каде мораше да и ја препушти победата на женската тенисерка број еден, Полјакката Иги Свијатек. И покрај поразот, таа за прв пат по долго време се чувствува добро на тенискиот терен. „Имам нова перспектива и благодарен сум што ја имам оваа кариера и платформа. Полн сум и со енергија и мотивација“.

Осака ги насочува сите позитивни одговори кон новиот проект. Неодамна ги здружи силите со Платформата за ментално здравје на работното место за дополнително да ја подигне свеста и да ја дестигматизира грижата за менталното здравје кај помладите генерации и маргинализираните заедници.

„Се повеќе луѓе ширум светот се борат со менталното здравје, а кога минатата година се залагав за сопствена заштита, ненамерно покренав јавна дебата. Оттогаш, не се фокусирав само на моето ментално здравје (таа започна со медитација и посета на терапевт, op. Cit.), сфатив дека моето искуство може да им помогне на другите. Мојата цел е да им помогнам на другите да не се двоумат да ја најдат потребната помош“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО