4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Намалена продажбата на автомобили Мерцедес поради – полупроводниците

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Продажбата на автомобили од германскиот производител Мерцедес-Бенц падна минатата година поради рестрикциите за коронавирусот и нарушувањата во снабдувањето со полупроводници.

Во соопштението на Mercedes-Benz се наведува дека продажбата на автомобили на компанијата е намалена за еден процент во однос на 2021 година.

Во текот на 2022 година, Mercedes-Benz произведе повеќе од два милиони возила.

Продажбата во Кина, најголемиот пазар на германскиот производител на луксузни автомобили, падна за еден процент минатата година на 751.700.

Продажбата на возилата на Mercedes-Benz во Европа се зголемила за еден процент, на 635.000, а во Соединетите Американски Држави (САД) продажбата исто така е зголемена за четири проценти, на вкупно 286.600 единици.

Продажбата на електрични возила на германскиот производител минатата година се зголеми за 124 отсто, достигнувајќи 117.800 единици.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Испораката на Украина со ракети со долг дострел нема да ги промени воените цели на Русија

Дури и ако земјите и дадоа на Украина ракети со долг дострел, тоа нема да ги промени воените цели на Русија, изјави портпаролот на...

Што сакаш да кажеш, не можеш да стоиш на една нога 10 секунди?

Бразилските научници сугерираат дека овој едноставен тест за рамнотежа од 10 секунди треба да стане дел од рутинскиот здравствен преглед за постарите возрасни лица. Според...

Папата на миса во Конго: Положете го оружјето, прегрнете ја милоста

Папата ја започна проповедта изразувајќи ја својата радост што конечно може да дојде во таа земја и да биде меѓу народот на Конго, објави...
spot_img
spot_img
spot_img