9.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Наесен, популарните фармерки од 80-тите се враќаат во мода

НАЈЧИТАНО

Трендот на фармерки во боја со избелувач се враќа – но со модерен пресврт.

Тешко е да се замисли модната сцена од 80-тите, да не се потсетиме на ликот на Мадона (алијас водечката дама на таа деценија), која носи фармерки „киселинско перење“. Можеби не сте знаеле дека оваа фраза всушност потекнува од Калифорнија во 60-тите години на минатиот век, кога фармерките на сребрената избледеа поради изложување на сонце и солена вода.

И иако трендот на измиени фармерки во последниве години веројатно не ви беше во мислите (туку во вашите плакари), тоа наскоро ќе се промени – во последните неколку сезони, таквите луксузни како модерните брендови го вратија овој стил на модната мапа.

Еден од брендовите кои уште еднаш ја поттикнаа појавата на измиени фармерки е Sea New York. Техниката на миење ги омекнува и текстурата и бојата што ги користиме на косата, така што тие изгледаат достапни и едноставни за секој ден. Ефектот на миењето со киселина може да се види на повеќе женски силуети, како што се шорцеви или макси здолништа.

Потоа, тука е MOTHER Denim, модерен женски бренд кој воведува нова коса измиена со висок раст и киселина. Враќањето на овој тренд е делумно последица на општата опседнатост на модната индустрија со 90-тите (уште една деценија во која беше актуелно „киселиното перење“). Луѓето сакаат повторно да се забавуваат со начинот на кој се облекуваат и експериментирањето со миењето е одличен начин да го направат тоа.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО