Наезда во Сараево: Зошто бубачките се ноќни инсекти и колку се опасни?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Во Сараево има голема наезда на бубачки. Истребувањето на овие упорни инсекти е скапо и одзема многу време. Граѓаните се загрижени.

Елна Ибрахимовиќ – Директорката на санитарна санитација и дерматолог Тамара Јововиќ зборуваше за N1 за проблемот со креветските бубачки.

Ибрахимовиќ појасни зошто креветските бубачки се нарекуваат „ноќни инсекти“.

„Тоа се точкасти инсекти кои предизвикуваат алергиски реакции, а се почесто ги нарекуваме ноќни инсекти, а нивното активирање трае ноќе. Станува збор за инсекти кои се хранат со крвта на луѓето и домашните животни. Се будат во четири часот по полноќ за време на спиењето на самиот човек и го пуштаат серумот со убодот“, изјави Ибрахимовиќ од Санит.

Исто така, Ибрахимовиќ објасни каде се наоѓаат бубачки во домаќинството.

„Тие се наоѓаат во рамката на креветот, во плакарите и тоа е нивното природно живеалиште каде што живеат. Можат да се сокријат под сликите, се каде што имаат вистински простор“, нагласи Ибрахимовиќ.

Дерматологот Тамара Јововиќ изјави што предизвикуваат бубачките кај граѓаните.

„Навечер не чувствувате убод, туку наутро се будите со промени на кожата кои можат да имаат поинаква клиничка слика, а тоа сега зависи од типот на кожата“, истакна Јововиќ.

Дали треба да го фрлите мебелот каде што се наоѓаат бубачки?
Со оглед на тоа што многумина одлучуваат да го фрлат мебелот во кој се пронајдени бубачки, Ибрахимовиќ вели дека е можно да се уништат овие инсекти, но проблем се јајцата, кои мора да се проверат, особено кога овие инсекти ќе се појават во непосредна близина, велат на соседи.

„Мора да се спроведат посебни контроли, особено таму каде што најдовме бубачки. Да ја контролираме таа просторија“, рече Ибрахимовиќ.

Дерматологот Јововиќ изјавил дека е можно да се препознае каснување од бубачка како кога не каснува комарец.

Ибрахимовиќ на крајот објасни дека нема превентивно отстранување на креветите и дека во магацините на продавниците се почесто се среќаваат бубачки и дека граѓаните всушност можат да ги набават со купениот мебел.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img