15.9 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

Над 500 смртни случаи се евидентирани во Шпанија, поврзани со топлотниот бран што ја зафати западна Европа

НАЈЧИТАНО

Над 500 смртни случаи се евидентирани во Шпанија, поврзани со топлотниот бран што ја зафати западна Европа. Беа предизвикани разорни пожари и регистрирани рекордно високи температури.

Шпанскиот премиер Педро Санчез ги повика граѓаните да бидат многу внимателни, а објави и податоци од анализи на здравствениот институт Карлос Трети.

Тој додаде дека климатската вонредна состојба е реалност.

Според шпанскиот метеоролошки институт, овој топлотен бран може да биде најинтензивниот регистриран досега и еден од трите најдолги.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО