23.1 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Над 30.000 луѓе на концертот на Мишо Ковач во Сплит

НАЈЧИТАНО

Триесет илјади луѓе ги пееја неговите хитови со Мато Мишо Ковач во неделата вечерта на концертот „Само небо може да не раздели“ на сплитското Стари плац.

Мишо се качи на бината на некогашното фудбалско игралиште Хајдук и за речиси три часа од настапот направи музички спектакл заедно со гостите кои се менуваа на бината од 60 метри и со околу двесте светлосни ефекти.

Ален Нижетиќ, Џоле, клапа Ришпет, Саша Антиќ, Славонски лоле и секако Ивана Ковач испеаја голем број песни.

Со првите тактови од песната „Далмација во моето око“, со кои беше отворена вечерта, се знаеше дека концертот ќе остане во сечија меморија.

„Поважно е да се наполни Сплит отколку Медисон Сквер Гарден“, рекол Мисо, а додека ја пеел „Биди човек со добра волја“, розата му ја донела, како што рекол, внуката.

Мисо потоа отсвире и други хитови како „Други ќе и ја одвртат косата“, „Никогаш никого не сум сакал така“, „Очите на мајка ми се најубави“ и „Сите пеат, јас не слушам“, а публиката ги испеа сите неговите песни во хор.

Во неколку наврати истакна колку е среќен човек кога ја гледа генерациската разлика во публиката. Тој кажа и дека Хајдук порано бил неговиот најголем клуб, а од благодарност за сета грижа и внимание додека бил болен, донирал 100 илјади куни на сплитската КБЦ.

„Не можете да ја пренесете оваа емоција во изјава или текст, ова треба да се доживее за да се разбере. Плачев и кога ќерка ми му донесе роза на татко ми, не знам за кого е толку слободна“, изјави Ивана Ковач за Хина по концертот.

Билетот за овој концерт стана најбараното парче хартија во градот под Марјан во последните неколку дена, што не е чудно ако се земе предвид дека поминаа четири години од последниот голем концерт на првите поп мустаќи во Сплит на Спаладиум Арена.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО