10.9 C
Ohrid
Thursday, December 8, 2022

Над 18.000 случаи на ковид-19 се регистрирани во Северна Кореја

НАЈЧИТАНО

Повеќе од 18.000 случаи на ковид-19 се потврдени во Северна Кореја, објави денеска новинската агенција Јонхап, повикувајќи се на Корејската централна телеграфска агенција (CTAC).

Шест пациенти починале како резултат на инфекција со коронавирус во Северна Кореја, се вели во извештајот.

Во четвртокот, CTAC објави дека подваријантата на Омикрон, позната и како Стелт омикрон, е откриена во Северна Кореја.

Во врска со ова беше свикан состанок на Политбирото на Централниот комитет на Корејската работничка партија, на кој присуствуваше и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун. Тој нареди воведување карантин во сите градови и окрузи во земјата.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО