23.9 C
Ohrid
Monday, May 23, 2022

Надуеност: Причини, симптоми и 6 одлични начини да го избегнете што е можно полесно

НАЈЧИТАНО

Надуеноста е состојба во која стомакот отекува и е придружена со чести ветрови.

Причините за надуеност може да бидат различни. Разни намирници, запек, вишок гасови во дигестивниот систем, цревни заболувања или проблеми со јајниците. Надуеноста може да се избегне на неколку едноставни начини, но најважно е да откриете што точно предизвикува надуеност и да избегнете конзумирање на овие намирници.

Зошто се јавува надуеност?
Надуеност може да се појави поради одредена храна, како и голтање вишок воздух при јадење, пиење или смеење, што потоа предизвикува гасови. Вишокот на производство на гас во дигестивниот систем се јавува со возраста, но и поради некои болести како дијабетес или болест на тироидната жлезда.

Исто така, кај некои луѓе надуеноста може да се зголеми по консумирање производи што содржат лактоза и други одредени видови храна, додека кај некои луѓе надуеност ќе се појави поради земање лекови. Друга причина поради која се јавува овој проблем е затворот кој трае долго време.

Како да препознаете надуеност?
Надуеноста може лесно да се препознае. Човекот постојано ќе има чувство на надуеност, стомакот ќе се зголеми, а може да се појават чести гасови или подригнување.

Како да избегнете надуеност?
Неколку работи ќе помогнат во ова. Пред сè, неопходно е да се открие зошто се јавува надуеност. Без разлика дали се работи за само една храна или одредена група на намирници. Подеднакво, треба да се внимава и на начинот на кој се храни. Значи, за да избегнете надуеност, потребно е:

1. Јадете полека
Поголемиот дел од гасовите во телото се јавуваат поради брзото јадење и голтањето премногу воздух. Потребно е полека да се џвака, да се затвора устата додека јаде и да се јаде додека седите. Исто така, важно е да јадете неколку помали оброци во текот на денот, а избегнувајте само еден голем оброк.

2. Избегнувајте гума за џвакање
Кога гума за џвакање се џвака повеќе од еднаш дневно, може да дојде до зголемен внес на воздух, што повторно ќе доведе до повеќе гасови и надуеност. Гумата за џвакање влијае и на киселината во желудникот. Дополнително, не се препорачува џвакање премногу бонбони дневно што може да има лаксативно дејство.

3. Внимавајте на одредени овошја и зеленчуци
Познато е дека одредени зеленчуци влијаат на зголемена надуеност. Тие вклучуваат: зелка, брокула, бриселско зелје, грав, кромид, лук, аспарагус и карфиол. Надуеноста на овошјето може да ја предизвикаат крушите и јаболката, но и други овошја кои содржат многу влакна. Покрај овошјето и зеленчукот, зголемена надуеност може да предизвикаат и млечни производи, особено кај луѓето кои се нетолерантни на лактоза.

4. Вежбајте
Луѓето кои редовно вежбаат имаат и помал проблем со надуеност, бидејќи дигестивниот систем е во движење. Може да помогне и прошетка по обилен оброк.

5. Земете пробиотици
Добро е познато дека пробиотиците содржат добри бактерии кои играат значајна улога во цревата, па дури и можат да ја намалат надуеноста и гасовите. Пробиотиците се наоѓаат во одредени јогурти, кефир или ацидофилово млеко, а може да се земаат и во таблети.

6. Пијте повеќе течности
Се препорачува да се пие повеќе вода која ќе ја омекне столицата, но и ќе има други придобивки за организмот. Од друга страна, газираните пијалоци кои се полни со шеќер и предизвикуваат подригнување треба да се избегнуваат, а можат да ја зголемат и надуеноста. Алкохолот, особено пивото, исто така може да предизвика надуеност, гасови, гастритис или подригнување.

Кога е неопходно да се посети лекар?
Кога надуеноста и честите гасови се придружени со болки во стомакот, гадење или повраќање, дијареа, запек кој трае со денови, губење на тежината или крв во столицата, неопходно е да се побара лекарска помош. Подеднакво, ако надуеноста продолжи по некои промени во исхраната и навиките во животниот стил, треба да се побара совет од лекар и да се види кој е вистинскиот проблем.

Заклучок
За да се избегне надуеност, неопходно е да се открие причината за проблемот и да се избегне. Понекогаш ќе треба да ги промените и навиките во исхраната или да почнете да се движите повеќе. Доколку имате дополнителни, непријатни симптоми, треба да посетите лекар.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО