23.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Надвор од контрола: Бесен пожар на вториот по големина остров во Грција, евакуирано село

НАЈЧИТАНО

Шумски пожар беснееше вон  контрола во централна Евбеја, вториот по големина остров во Грција, во саботата, властите наредија евакуација на едно село, соопшти противпожарната служба.

Охрабрени од силните ветрови, пожарот се проширил на падините на планинската шума Гаја, а властите наредиле евакуација на селото Кремастос како мерка на претпазливост бидејќи пожарот се приближил на 800 метри од некои куќи.

Околу 70 пожарникари се бореа со огнот со помош на девет противпожарни авиони и четири хеликоптери пред да падне ноќта.

Евбеја претрпе разорни шумски пожари минатото лето кои уништија околу една третина од шумската покривка.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО