8.9 C
Ohrid
Sunday, December 4, 2022

Надал по победата над Ѓоковиќ очекува уште едно полуфинале

НАЈЧИТАНО

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал се пласираше во полуфиналето на турнирот Ролан Гарос. Тој по голема борба ноќеска го совлада Новак Ѓоковиќ со 3:1, по сетови 6:2, 4:6, 6:2 и 7:6 (7:4).

– На крајот, ова беше многу емотивна вечер за мене. Но, ова е само четвртфинален натпревар. Значи сè уште не сум освоил ништо. Само си дадов шанса да се вратам на теренот за два дена. Многу ми значи играњето уште едно полуфинале на Ролан Гарос – изјави Надал по победата над првиот светски рекет.

Мечот траеше 4 часа и 14 минути.

Следен противник на Надал ќе биде Германецот Александар Зверев.

Грен слемот во Париз се игра за награден фонд 43,6 милиони евра.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО