18.9 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Надал: Подготвен сум за Вимблдон

НАЈЧИТАНО

Рафаел Надал во средата го одигра првиот меч на трева по три години. Шпанскиот тенисер изјави дека натпреварите во клубот Хурлингем се одлична подготовка за Вимблдон каде ќе се обиде да стигне до третата последователна Грен слем титула сезонава.

Надал ги освои Австралија опен и Ролан Гарос оваа година, а триумфот на Вимблдон ќе го донесе чекор поблиску до историскиот успех – освојувањето на сите четири Грен слем турнири во истата сезона како само Род Лејвер во 1969 година.

Рафа нема одиграно натпреварувачки натпревар на трева од 2019 година, кога загуби од Роџер Федерер во полуфиналето на Вимблдон. Во средата, Надал ја победи Стена Вавринка во егзибициски меч со 6:2, 6:3.

„Помина долго време откако не играв на трева. Од 2019 година не можам да играм на трева, прво поради пандемијата, а потоа и поради повредата. Возбуден сум што сум повторно тука, отсекогаш ми било задоволство да играм во Хурлингем. За мене е одлично да одиграм неколку натпревари пред Вимблдон. Порано играв во Квинс, сега сум постар и не можам да играм многу натпревари, па навистина е прекрасно да се чувствува малку натпреварувачка атмосфера пред почетокот на Вимблдон“, изјави Надал.

Вимблдон започнува на 27 јуни, а сите натпревари ќе можете да ги следите на каналите на Sport Club.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО