1.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Надал во осминафинале на УС Опен

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Третиот светски рекет Шпанецот Рафаел Надал го коментираше пласманот во 1/8 финалето на УС Опен.

Во мечот од третото коло Надал го победи Французинот Ришар Гаске и ја продолжи победничката серија над него на 18 натпревари. Средбата траеше 2 часа и 17 минути.

– Ова е мојот најдобар натпревар на турнирот. Треба да продолжам да напредувам. Тоа е добра победа за мене, победа во три сета. Поминав низ се со позитивни чувства. Без сомнение, среќен сум што сум во четвртото коло – изјави Надал на прес-конференцијата по натпреварот.

Во 1/8 финалето Надал, кој е трет носител на турнирот, ќе се сретне со Американецот Френсис Тиафо.

Вкупниот награден фонд на Грен слемот во Њујорк изнесува 60,1 американски долари

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ЕУ е стратешки приоритет на Владата, реформските процеси ќе се интензивираат

Европската Унија е стратешки приоритет на Владата. Владеењето на правото ќе остане во фокусот на институциите за брз напредок во преговорите. Вицепремиерката Славица Грковска во...

МВР – Извадок на дел од дневните настани 30.01.2023

На 29.01.2023 во 19.20 часот на ул.„Трајко Николоски“ во Прилеп, полициски службеници од СВР Битола-ОВР Прилеп го лишиле од слобода Џ.П.(40) од Прилеп. Тој...

Најмалку 28 загинаа, а 150 се повредени во Пакистан

Најмалку 28 лица загинаа, а повеќе од 150 се повредени во експлозија во џамија во пакистанскиот град Пешавар. Експлозијата се случи кога џамијата беше...
spot_img
spot_img
spot_img