23.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Навики кои ќе ви го скршат имунитетот и ќе ве доведат во голема опасност

НАЈЧИТАНО

Бидејќи вирусите како Ковид-19 сè уште циркулираат, грижата за имуното здравје никогаш не била поважна.

„Имунолошкиот систем се бори со микроорганизмите што предизвикуваат болести, или поедноставно, ве штити од бактерии, како што се бактерии, вируси, габи и токсини кои не прават поподложни на настинки, грип, па дури и коронавирус“, вели Кенет Абриола, доктор на науки.

„Имунолошкиот систем се потпира на крвотокот и лимфниот систем на една личност за да испорача хранливи материи низ телото. Најдобар начин да го одржите вашиот имунолошки систем силен и здрав е здравиот начин на живот“.

Ова се навики кои сериозно го нарушуваат вашето имуно здравје, велат експертите.

Конзумирање премногу алкохол
Само едно прејадување може да влијае на имунолошкиот систем до 24 часа. „Алкохолот има негативни ефекти врз нашите вродени и адаптивни имунолошки клетки“, вели Хедер Модеј, доктор на науки. „Хроничната и прекумерна интоксикација, исто така, ја оштетува слузницата на гастроинтестиналниот тракт, како и заштитните Т-клетки и неутрофилите. Ова ја нарушува функцијата на цревната бариера и дозволува бактериите да протекуваат во крвотокот, што резултира со воспаление“.

Пушењето
„Пушењето го оштетува имунолошкиот систем и може да го направи телото помалку успешно во борбата против болестите“, предупредува американскиот Центар за превенција на болести. „Имунолошкиот систем е механизам со кој телото се заштитува од инфекции и болести; работи во борбата против сè, од вируси на настинка и грип до сериозни состојби како што е ракот. Покрај тоа, познато е дека пушењето ја загрозува рамнотежата на имунолошкиот систем.Ова го зголемува ризикот од неколку имунолошки и автоимуни нарушувања (услови предизвикани кога имунолошкиот систем погрешно ги напаѓа здравите клетки и ткива на телото). Новите докази покажуваат дека пушењето е причина за ревматоиден артритис, автоимуна болест во која имунолошкиот систем ги напаѓа зглобовите и предизвикува оток и болка.

Недостаток на спиење
Добивањето на вистинска количина квалитетен сон е клучно за здравјето на вашиот имунолошки систем. Една студија покажува дека лошиот сон дури може да влијае на ефективноста на вакцината. „Она што го откривме е дека имунолошкиот систем најдобро функционира кога човекот спие доволно. Се препорачуваат седум или повеќе часа сон за оптимално здравје“, вели д-р Натаниел Вотсон, ко-директор на Центарот за спиење UW Medicine. „Резултатите се конзистентни со студиите кои покажуваат дека кога луѓето кои се лишени од сон се вакцинираат, има помал одговор на антителата и тие се со поголема веројатност да развијат вирус“.

Осаменост
Осаменоста и стресот може да имаат сериозно влијание врз имунолошкиот систем, покажуваат истражувањата. „Ова многу јасно објаснува зошто осамените луѓе се изложени на зголемен ризик од рак, невродегенеративни болести и вирусни инфекции“, вели Стив Кол, истражувач по геномика на Универзитетот во Калифорнија, Лос Анџелес. „Во овој момент, мојата најдобра претпоставка беше дека осаменоста е навистина едно од најопасните искуства што можеме да ги имаме“, пишува порталот Eatthis.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО