8.5 C
Ohrid
Sunday, December 4, 2022

Навики во исхраната кои луѓето со артритис треба да ги избегнуваат

НАЈЧИТАНО

Во зависност од тежината на вашата состојба, симптомите на артритис може да варираат од благо фрустрирачки до ужасно болни. Прашањето е колку навиките во исхраната можат да ја влошат оваа состојба?

Иако не постои познат лек за артритис, постојат неколку намирници за кои е откриено дека помагаат во ублажување на болките, отокот и вкочанетоста во зглобовите. Од друга страна, постојат неколку намирници кои треба да ги избегнувате, пишува Eat This, Not That.

Земате премногу додаден шеќер
Би било потценување да се каже дека вишокот шеќер не прави ништо добро за вашето здравје. А кога станува збор за артритис, тој може да предизвика дополнителни проблеми за вашето тело.

„Една од најлошите навики е да се јаде диета богата со дополнителни шеќери, како што се јадење премногу слатки, слатки пијалоци или други избори кои се богати со шеќер и ниски хранливи материи“, вели диететичарот Џули Аптон.

Таа додава дека „причината зошто ова е толку лошо за артритисот е што шеќерот предизвикува воспаление во телото, а артритисот го влошува системското воспаление“.

Додека колачите, засладените пијалоци и слатките се вообичаени виновници, постојат неколку несомнени извори на шеќер кои се наоѓаат во преработената храна, од кои многу често погрешно се сметаат за здрави.

Недоволен внес на храна од растително потекло
Овошјето, зеленчукот, мешунките, јаткастите плодови и семките имаат антиинфламаторно дејство.

„Овие намирници помагаат во борбата против воспалението бидејќи се богати со антиоксиданси и влакна, кои можат да помогнат во промовирањето на здрави бактерии во цревата“, вели диететичарот Ејми Шапиро.

Таа додава дека „истражувањата покажаа дека лицата со артритис имаат ограничена разновидност на цревни бактерии“.

Јадете храна богата со натриум
Иако солта може да биде ефикасен засилувач на вкусот, редовното консумирање на храна богата со натриум може да доведе до неколку здравствени проблеми, освен артритис. Ова може да варира од главоболки и надуеност до висок крвен притисок и зголемен ризик од срцеви заболувања.

Меѓутоа, кога станува збор за артритис, солта може да доведе до оток. Покрај тоа, кортикостероидите, кои најчесто се користат за лекување на ревматоиден артритис, може да предизвикаат телото да задржува повеќе натриум, според Фондацијата за артритис.

За да знаете колку сол јадете, Шапиро препорачува да ги читате етикетите за исхрана и да изберете храна со помалку од 20 проценти од вашата дневна вредност на натриум. Ако сте во средина каде што не се достапни етикети или вечерате надвор, таа вели да ја ограничите пржената храна и да барате преливи за салата и сосови на страна.

Конзумирате премногу заситени масти
Додека истражувањата покажаа дека заситените масти предизвикуваат воспаление на масното ткиво, студиите исто така открија дека може да ја ослабне ‘рскавицата во зглобовите.

„Обидете се да ја ограничите или избегнувате храната богата со заситени масти, кои се првенствено храна од животинско потекло, со висока содржина на масти како црвено месо, путер од цело сирење и други полномасни млечни производи“, вели Аптон.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО