22.9 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Навални прогласен за виновен за измама

НАЈЧИТАНО

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални е прогласен за виновен за измама, јавува Си-Ен-Ен.

Си-Ен-Ен се повикува на извештајот на руската државна агенција Тасс.

„Навални извршил измама или поточно присвоил туѓ имот користејќи измама“, изјавила судијката Маргарита Ото во пресудата, пренесува Тасс.

Судот го прогласи Навални за виновен по сите четири точки од обвинението за „особено голема измама“ обвинети против него. Тој е обвинет и за непочитување на судот.

Навални ќе биде осуден подоцна во ова обвинение.

На рочиштето на 15 март, државното обвинителство побара од судот да го прогласи Навални за виновен по сите точки од обвинението и да го осуди на 13 години затвор и парична казна од 1,2 милиони рубљи.

Одбраната побара ослободителна пресуда, негирајќи ја неговата вина.

Според обвинението, Навални создал организирана група составена од неговите соработници Леонид Волков, Роман Рубанов и други соучесници, кои собирале пари од неограничен број луѓе за активностите на Фондот за антикорупција, Фондот за граѓански права и штабот. Навални“, како и претседателската кампања во 2018 година.

Тој е обвинет дека наместо статутарните активности на невладините организации што ги организирал, Навални трошел пари за екстремизам и лични потреби.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО