13.3 C
Ohrid
Monday, October 3, 2022

Навални основал синдикат во затвор, тој е единствениот член

НАЈЧИТАНО

Затворениот руски опозициски политичар и отворен критичар на Кремљ, Алексеј Навални, основал синдикат во затворот во кој моментално се наоѓа, јавува Радио Слободна Европа.

Навални на Твитер напиша дека синдикатот се вика Промзона (индустриска зона), што е официјалното име за делови од казнените колонии во многу поранешни советски држави каде што се наоѓаат фабриките и погоните.

Како што објасни тој, синдикатот, чиј единствен член е тој, е основан поради експлоатација на околу 600.000 луѓе во руските затвори.

Тој додаде дека со задоволство би ги застапувал интересите на чуварите, доколку тие тоа го сакаат.

„Во суштина, ако животот ми даде лимон во форма на затворска казна, тогаш морам да го претворам во лимонада од барем некои активности корисни за општеството“, рече Навални.

Извор: АФП/ Наталија Колесникова
Според него, затворениците се загрижени за создавање синдикат, бидејќи се плашат од затворските чувари.

„Секогаш кога зборувам за тоа, моите колеги убијци со тага велат: „Алексеј, застани, те молам, поради тебе никогаш нема да не пуштат и сето тоа ќе заврши лошо“, рече Навални и објасни дека затоа неговиот синдикат има еден член.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО