20.9 C
Ohrid
Sunday, October 2, 2022

Мјанмарската хунта ја продолжи вонредната состојба во земјата

НАЈЧИТАНО

Владејачката хунта во Мјанмар ја продолжи вонредната состојба за уште шест месеци. Лидерот на Хунтата Мин Аунг Хлаинг ја оправда потребата од продолжување на вонредната состојба до февруари 2023 година со потребата да се врати мирот и редот во земјата, според државниот весник Глобал Њу Лајт на Мјанмар.

Предлогот за продолжување беше едногласно прифатен на седницата на Советот за национална безбедност. На истиот состанок советот наводно ветил дека ќе има избори, но не прецизирал датум. Неодамна, Мјанмар е се повеќе изолиран на меѓународно ниво. Воената хунта, која владее со земјата од февруари 2021 година, се најде на удар на критики минатата недела откако егзекутира четворица продемократски активисти обвинети за учество во „акти на тероризам“.

Ова беа првите егзекуции во оваа земја по повеќе од три децении. Тие наидоа на големо неодобрување од меѓународната заедница, а изјавата во која се осудуваат постапките на хунтата и се повикува на итно ослободување на затворената претседателка на Мјанмар Аунг Сан Су Чи беше некако изненадувачки едногласно поддржана од сите членки на Советот за безбедност на Обединетите нации. Ситуацијата во Мјанмар се очекува да биде една од темите на разговор на состанокот на министрите за надворешни работи на Асоцијацијата на државите од Југоисточна Азија (АСЕАН), што од среда ќе се одржи во Камбоџа. Претставниците на Мјанмар не беа поканети во Пном Пен.

Во главниот град на Камбоџа, министрите за надворешни работи ќе жалат поради недостатокот на напредок во спроведувањето на минатогодишниот план, кој ги повика членките на АСЕА да го прекинат насилството и дијалогот во Мјанмар. Судејќи според нацртот на документот што го цитира француската новинска агенција АФП, министрите ќе изразат длабока загриженост за она што се случува во Мјанмар и ќе повикаат на конкретни активности за целосно спроведување на споменатиот план од пет точки.

Претседателката Аунг Сан Су Чи, која беше приведена на денот на пучот, беше префрлена од домашен притвор во затвор во главниот град Најпидав во јуни оваа година, каде што ја чека судење за обвиненија за корупција. Соборениот лидер се соочува со повеќе од 150 години затвор. Во Мјанмар повеќе од 11.500 луѓе се во притвор поради противење на пучот. Како резултат на насилството на хунтата, од февруари минатата година во земјата веќе загинаа 2.114 лица.

Војската го оправда минатогодишниот пуч со наводна измама на изборите во ноември 2020 година, на кои Су Чи, очигледно, победи. Засега не доставиле докази за измама.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО