16.1 C
Ohrid
Saturday, August 13, 2022

МФФ: Програмата вклучува филмови од членови на жирито и добитници на наградата Маверик

НАЈЧИТАНО

На овогодинешниот филмски фестивал Мотовун ќе бидат прикажани филмови на членовите на жирито, како и на овогодинешниот добитник на наградата Маверик, Горан Марковиќ, информираат организаторите, додавајќи дека овогодинешниот избор е преполн со наслови кои веќе имаат освоено светски награди. фестивали.

За дванаесетте наслови во конкуренција на главната програма ќе одлучуваат минатогодишниот победник на Propeller Motovun Нинџа Тајберг, полскиот режисер и актер Пјотр Домалевски и хрватскиот режисер со американско обраќање Горан Дукиќ, а додека ја оценуваат главната селекција, посетителите на фестивалот ќе да можат сами да проценат за авторските креации.“, истакнуваат организаторите.

Во главната неконкурсна програма ќе биде прикажан новиот филм на Горан Дукиќ, авторот на популарниот хрватски краток „Мирта учи статистика“ и сега култниот филм „Пицерија камиказе“, бизарна драмедија за самоубиства кои завршуваат во сосема необично издание. на чистилиштето. „Nosila je rubac črleni“ е хрватски мјузикл напишан од Сандра Антолиќ. Главниот наратор е анимираниот Исус Христос, додека љубовниот живот на свињата Бебе е во центарот на заплетот.

Минатогодишниот победник на фестивалот „Задоволство“ Нинџа Тајберг ги води посетителите на патување во срцето на американската порно индустрија. Заснован на истоимениот краток филм, кој ја доби наградата Canal Plus на Неделата на критиката во Кан, „Pleasure“ беше премиерно прикажан во Санденс и нуди многу човечки и хумористичен приказ на претежно машки свет од женска перспектива.

Оние кои минатата година го пропуштија „Што има подалеку одовде“ на наградуваниот филмски режисер, сценарист и актер Пјотр Домалевски, ќе имаат шанса да го надоместат летово. Филмот ја следи полската тинејџерка Оља, која по ненадејната смрт на нејзиниот татко, патува во Ирска за да го врати дома.

Меѓу специјалните проекции, прикажани се и два филма на Горан Марковиќ, добитник на почесната награда Маверик за кинематографска храброст и проширување на границите на филмскиот израз. Во чест на неговиот опус, Мотовун претставува два филма кои најдобро го претставуваат конфликтниот однос на пошироката публика и владетелите кон овој хроничар и критичар на југословенското и постјугословенското општество: наградуваниот „Национален клас“ во Пула и привремено забранетиот филмот „Мајстори! Мајстори!“, што ќе ги потопи посетителите во трагикомичниот свет во ѕидовите на едно основно училиште, каде пензионирањето на чистачка станува одличен изговор за организирање забава на социјална сметка. Денес, класика на југословенската кинематографија, филмот своевремено наиде на критики, а за кратко беше дури и забранет поради навреда на ликот на просветните работници.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО