16.9 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Мухамед Зекири останува во притвор, откако денеска Основниот Кривичниот суд – Скопје му одреди нови 30 дена

НАЈЧИТАНО

Поранешниот генерален секретар на Владата, Мухамед Зекири останува во притвор, откако денеска Основниот Кривичниот суд – Скопје му одреди нови 30 дена, потврдија извори од Судот за МИА.

Ова е второ продолжување на мерката притвор за 30 дена на Зекири, кого ОЈО-ГОКК го сомничи за злоупотреба на службената положба и овластувања. Првата мерка притвор од 30 дена му беше изречена на 9 април, а првото продолжување на 5 мај. За двете одлуки Зекири поднесе жалби, кои беа одбиени.

Обвинителството го товари Зекири дека во периодот од април 2021 до јануари 2022 година во својство на генерален секретар на Владата, без да спроведе јавна набавка, склучил договори за консултантски услуги со фирма којшто договор бил во вкупна вредност од околу 941.985 евра што е за околу 147.000 евра повеќе од 795.000 евра, износ што бил договорен за консултантските услуги.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО