5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Мрачни предвидувања за можен колапс на Русија

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Жестока прогноза за колапс на Русија на американскиот историчар Александар Мотли ги разбранува медиумите. Написот објавен во Форин Полиси разгледува неколку сценарија за кои „крајно време е Русија да се подготвува“. Се вели дека по падот на Владимир Путин екстремните десничари ќе се борат за моќ, а не е исклучена ни револуција на улиците – нешто по кое рускиот народ е веќе познат.

За Мотли борбите во десницата ќе бидат меѓу структурите на власта, на службите и на десничарите кои не се во власта. Може со сигурност да се предвиди, пишува американскиот професор, дека борбата за моќ ќе го ослаби режимот и ќе го одвлече вниманието на Русија од преостанатите воени напори.

„Од друга страна, ослабениот режим во комбинација со нефункционална економија ќе ги натера незадоволните Руси да излезат на улица, можеби дури и со оружје, но и ќе охрабри некои од неруските политички единици кои ја сочинуваат Руската Федерација да бараат поголемо само- влада“.

Според Мотли главни кандидати за ваквата револуција се Татарстан, Башкирија, Чеченија, Дагестан и Саха.

„Ако Русија ги преживее овие превирања, најверојатно ќе стане вазал на Кина. Ако тоа не се случи, картата на Евроазија би можела да изгледа многу поинаку“, продолжува Мотли.

Но, дури и Путин да опстане Русија би била многу ослабена, заклучува историчарот, а ниту Западот не треба да седи мирно пред ваквите настани.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Го прашавме докторот: Како да го намалиме ризикот од мозочен удар

„Мозочниот удар се случува кога ќе се прекине снабдувањето со крв во мозокот, а мозочните клетки се влошуваат, односно умираат. Оштетувањето на мозочните клетки...

Имунолог: Зголемен бројот на заболени од грип, препорачувам вакцинација

Имунологот Милош Марковиќ од Институтот за микробиологија и имунологија на Медицинскиот факултет во Белград посочи дека бројот на заболени од грип во Србија е...

Со остра реакција го предупреди западот, нивниот потег нема да остане без одговор

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова денеска изјави дека обидот на Западот да го конфискува рускиот имот нема да остане без...
spot_img
spot_img
spot_img