16 C
Ohrid
Tuesday, May 24, 2022

Москва: 200.000 деца однесени во Русија; Украина: Ги киднапираа

НАЈЧИТАНО

Речиси 1,1 милион луѓе, вклучително и 200.000 деца, се однесени во Русија од областите во Украина зафатени од војна, откако започна инвазијата во Москва во февруари.

Околу 200.000 деца се однесени во Русија, изјави командантот на руската армија Михаил Мизинцев, цитиран од Интерфакс. Само во понеделникот, 11.500 луѓе биле донесени од Русија во Русија, вклучувајќи 1.850 деца, рече тој.

Русија ја опишува како операција за евакуација за да ги заштити луѓето од борбите на теренот и наводното насилство од украинското раководство во Киев. Украина го гледа ова како присилна депортација на нејзините граѓани од териториите окупирани од Русија на исток и југ.

Според Киев, руската војска не дозволува луѓето да бегаат од територијата под контрола на Украина.

Украинскиот Совет за национална безбедност и одбрана ја обвини Русија за киднапирање на украински деца и нивно користење во пропагандни цели.

Москва донела, вели тој, бегалци од сепаратистичките региони Доњецк и Луганск во источна Украина дури и пред руската инвазија на Украина на 24 февруари.

Луганск и Доњецк, колективно познати како Донбас, во голема мера се под контрола на проруските сепаратисти.

Непосредно пред инвазијата, рускиот претседател Владимир Путин изјави дека ги признава самопрогласените републики како независни од Киев.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО