17.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Москва ќе дозволи бродовите со жито да ја напуштат Одеса

НАЈЧИТАНО

Руската влада планира да дозволи бродови што пренесуваат жито да го напуштат украинското пристаниште Одеса, според извештајот на весникот, со што ја ублажува блокадата што предизвика страв од недостиг и глад.

Руското раководство се договорило со Киев и Анкара за планот за деблокирање на пратките со жито од Одеса, пишува провладиниот весник „Известија“, повикувајќи се на владини кругови.

„Во територијалните води на соседната земја, турските воени сили ќе го преземат деминирањето, а исто така ќе ги надгледуваат бродовите до неутралните води“, се вели во извештајот во понеделникот.

Руските воени бродови потоа ќе ги придружуваат бродовите со жито до Босфорот.

Овој потег доаѓа во време на пораст на цените на храната, откако војната на Москва против Украина доведе до големи турбуленции на светските пазари. Украина е еден од најголемите светски извозници на жито, а падот на нејзините испораки по руската инвазија тешко ги погоди африканските земји.

Рускиот претседател Владимир Путин неодамна ги прими Африканската унија и сенегалскиот претседател Меки Сал за да разговараат за ова прашање.

Путин негираше дека Русија е одговорна за високите цени, но рече дека е подготвен да ја олесни испораката на жито.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се очекува во среда во Анкара да разговара за ова прашање. По разговорите треба и официјално да биде одобрен планот за деблокирање на житото во Одеса, пишува весникот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО