Москва тврди дека Украина складира оружје и муниција во нуклеарните централи

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Во украинските нуклеарни централи се распоредени ракети за американските системи „Хајмарс“ и други странски системи за противвоздушна одбрана, како и артилериска муниција со голем калибар, изјави директорот на Руската служба за надворешно разузнавање (СВР) Сергеј Наришкин.

„Постојат сигурни информации дека украинските вооружени сили складираат оружје и муниција добиени од Запад на териториите на нуклеарните централи. Станува збор за најскапите и најдефицитарните ракети за украинската армија за системите бројс, странски системи за противвоздушна одбрана, како и артилериска муниција од голем калибар“, пренесува СВР.

Како што пренесува Спутник, според разузнавачките податоци, само во последната недела од декември неколку железнички вагони со „смртоносен товар“ биле испорачани од странство во нуклеарната централа Ровен.

„Би сакал да се надевам дека никој во Киев не би помислил намерно да разнесе такви складишта со надеж дека ќе ги моли САД и нивните сојузници за повеќе оружје и муниција“, додаде Наришкин.

Руските сили започнаа нова офанзива во областа Запорожје во југоисточна Украина. Руските воени претставници тврдат дека за време на нападот биле заземени „поволни позиции“. Украинската страна истакнува дека веќе претрпела 160 напади, пренесува РТС.

„Берлин не би се противел доколку Полска сака да ги испрати своите тенкови „Леопард 2“ во Украина“, изјави германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок.

Вјачеслав Володин, спикерот на руската Дума, предупреди дека светот ќе се соочи со „глобална катастрофа“ доколку Вашингтон и земјите од НАТО му достават тешко оружје на Киев.

„Ако Вашингтон и земјите од НАТО испорачаат оружје што ќе се користи за напади врз цивилни градови и обиди за окупација на нашите територии, како што се закануваат, тоа ќе доведе до одмазднички мерки со користење на помоќно оружје“, напиша Володин на својот профил на Телеграм.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img