8.9 C
Ohrid
Friday, December 9, 2022

Москва сака да предизвика глобална криза со глад

НАЈЧИТАНО

Шефицата на германската дипломатија Аналена Баербок денеска изјави дека Русија блокирајќи го извозот на житарки од Украина се обидува да предизвика глобална криза со глад.

Таа додаде дека околу 25 милиони тони жито е заглавено во украинските пристаништа, кое му е „итно потребно на светот“.

Баербок, обраќајќи се на крајот на тридневниот состанок на министрите за надворешни работи на Г-7 во Германија, истакна дека Групата седум најразвиени земји итно бара алтернативни патишта за извоз на украинското жито.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО