2.9 C
Ohrid
Sunday, November 27, 2022

Москва реагира на плановите да за испорака на системот АТАКМС

НАЈЧИТАНО

Ако САД почнат да го снабдуваат Киев со балистички ракети АТАКМС со дострел до 300 километри, тоа би значело директно мешање во воениот конфликт со Русија, изјави за Спутник, рускиот амбасадор во Вашингтон, Анатолиј Антонов.

Како што рече Антонов, доколку Киев добие такво оружје од САД, големите руски градови, како и објектите на руската индустриска и транспортна инфраструктура, ќе бидат во зоната на можно уништување.

– Таквото сценарио би значело директно вклучување на Соединетите Американски Држави во воена конфронтација со Русија – рече рускиот амбасадор.

– Се гранатираат населби во Донбас, се убиваат невини цивили. Погледнете колку кукасти крстови и нацистички симболи има на украинската воена опрема. Ако ова се случува во ДНР и ЛНР, очигледно е дека ако добијат американски ракети со долг дострел, без двоумење ќе ги искористат против нашата држава – изјави Антонов.

Како што додаде, Русија верува дека западните „покровители на Киев“ нема да се согласат на мирно решение на украинскиот конфликт и дека ќе продолжат да го поттикнуваат Киев на нови самоубиствени авантури.

Претходно медиумите објавија дека Киев побарал од Вашингтон ракети со долг дострел, вклучувајќи тактички балистички ракети земја-земја (АТАКМС), како и тенкови, беспилотни летала, артилериски системи, противбродски ракети Харпун и 2.000 ракети Химарс.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО