2.9 C
Ohrid
Sunday, January 29, 2023

Москва обвинува дека ставот на Киев оневозможува помирување

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Официјален Кремљ денеска соопшти дека ја поздравува понудата на некои земји, вклучувајќи го и Ватикан, да обезбедат преговарачка платформа за решавање на украинскиот конфликт, но дека Киев со својата позиција тоа го прави невозможно.

– Се разбира, ја поздравуваме таквата политичка волја, но со оглед на де факто и де јуре ситуацијата што сега ја имаме на украинската страна, такви платформи не може да се бараат – изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Папата Франциск пред 10 дена во интервју за италијанскиот дневен весник „Ла Стампа” (La Stampa) повтори дека Ватикан е подготвен да направи се за да посредува и да стави крај на конфликтот меѓу Русија и Украина.

Откако Русија ја нападна Украина пред повеќе од девет месеци, неколку земји, вклучувајќи ги Турција, Израел и Кина, се понудија да бидат потенцијални посредници во конфликтот.

Русија ја обвини Украина дека ги попречува разговорите со исклучување на вмешаноста на претседателот Владимир Путин, а Киев се спротивставува на идејата за отстапување на каква било територија заземена во тоа што Западот и Украина го гледаат како грабеж на земјиште во империјалистички стил.

Папата Франциск често пати ја споменува Украина во неговите јавни обраќања и неколку пати предупреди дека кризата се заканува со употреба на нуклеарно оружје со глобални последици кои нема да можат да се контролираат.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(Видео) Дали некогаш сте виделе ваква несреќа во теретана? Сите се собраа околу неа и ја следеа акцијата за спасување

Косата на девојчето се заплетка во апаратот додека вежбала, а спасувачката акција траела десет минути. На социјалните мрежи кружи видео од чудна несреќа снимена во...

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија, информираат од Министерството за внатрешни работи. „Околу 15.20 часот вчера во Полициска станица Гевгелија е пријавено дека...

Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него

Рускиот претседател Владимир Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него, изјави денеска портпаролот на...
spot_img
spot_img
spot_img