2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Морската храна го намалува ризикот од проблеми со бубрезите

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Сите оние чија исхрана вклучува повеќе морски плодови веројатно се изложени на помал ризик од развој на хронични проблеми со бубрезите, покажува новото научно истражување.

Истражувањето покажа дека потрошувачката на омега-3 масни киселини од морска храна може да биде поврзана со умерено помал ризик од развој на хронична бубрежна болест и побавен пад на функцијата на бубрезите.

Интересно е што резултатите од студијата, објавени во The British Medical Journal, исто така укажуваат дека омега-3 масните киселини кои се наоѓаат во растителната храна не нудат еднаква заштита.

Разлика од 13 проценти
Експертите од австралискиот институт Џорџ за глобално здравје и Универзитетот во Нов Јужен Велс велат дека нивните најнови откритија сугерираат дека луѓето треба да вклучат морска храна во нивната исхрана доколку можат.

Научниците ги анализираа резултатите од претходните студии и врз основа на биомаркерите открија колку омега-3 масни киселини консумираат поединците. Тие испитуваа информации за 25.570 учесници во истражувањето од 19 претходно спроведени студии.

Севкупно, во текот на приближно 11 години следење, 4.944 од нив, или околу 19 проценти, развиле хронична бубрежна болест.

Истражувачите откриле 13 отсто помал ризик од развој на хронична бубрежна болест кај групата субјекти кои консумирале најголеми количини на омега-3 полинезаситени масни киселини (n-3 PUFA), во споредба со оние кои консумирале најмалку.

Непогодени омега-3 масни киселини од растителна основа
Интересно е, велат истражувачите, дека на бубрежните заболувања не е откриено позитивно влијание од конзумирањето на омега-3 масни киселини од растително потекло, кои ги има во јаткастите плодови, семките и зелениот лиснат зеленчук.

„Повисоките нивоа на n-3 PUFA добиени од морска храна се поврзани од страна на научниците со помал ризик од развој на бубрежна болест, иако таква поврзаност не беше пронајдена во случај на внесување на n-3 PUFA од растително потекло“, напишаа авторите. .

„Нашите резултати го поддржуваат фактот дека омега-3 полинезаситените масни киселини од морската храна играат важна улога во спречувањето на развојот на хронични бубрежни заболувања“, заклучија тие.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Павле Трајанов предлага да се формира македонско ФБИ

Криминалот ги разорува институциите и го кочи демократскиот развој на државата. Криминалот стана вредносна категорија, а не зло со кое мораме да се справиме....

Ѓоковиќ призна: Користи ново контроверзно правило за да победи во финалето

Откако минатата година беше дури и депортиран, Новак Ѓоковиќ се врати во Австралија и го освои својот 10-ти Австралија опен, со што се израмни...

Нови мерки: Како Netflix ќе ги спречи корисниците да ја споделат својата лозинка?

Првичните извештаи и испитувања во други земји сугерираат дека напорите за одвраќање на споделувањето лозинка ќе бидат релативно благи во почетната фаза, потпирајќи се...
spot_img
spot_img
spot_img