Моравјецки: Полска во никој случај нема сама да испрати тенкови Леопард во Украина

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки изјави во Познањ дека условот неговата земја да испрати германски тенкови Леопард да и помогне на Украина е тоа да го стори „во коалиција со барем мала група земји“, но дека сега има трошка надеж дека Самата Германија на крајот ќе испрати тенкови.
„Ќе побараме дозвола (од Германија) да испратиме тенкови Леопард во Украина, но тоа е секундарно прашање. Услов за тоа е барем да се создаде мала коалиција на држави подготвени да го сторат истото“, рече Моравјецки.

Полскиот премиер додаде дека ако собере неколку земји кои се подготвени да испратат германски тенкови во Украина, ќе ги испрати како помош, без разлика дали Германија се согласува или не.

„Притисокот има смисла. Мала искра е изјавата на германскиот министер за надворешни работи, која влева надеж дека Германците не само што нема да блокираат, туку и ќе ја обезбедат својата тешка опрема за помош на Украина. Цело време ја притискаме владата во Берлин да се откаже од своите леопарди. Имаат повеќе од 350 активни леопарди и уште 200 во складиште. Денес тие навистина можат да и помогнат на Украина, која е во војна“, рече Моравјецки.

Полската влада е подготвена да испрати 14 од речиси 250 тенкови Леопард што полската армија ги има за да и помогне на Украина, но не сака да го стори тоа сама, туку само како дел од група земји и додека не создаде таква коалиција. , не бара дозвола од Германија.

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербек за време на викендот во интервју за француската телевизија LCI изјави дека Берлин нема да ја спречи Полска да ги испрати во Украина оние тенкови што ги користи полската армија, иако за секоја таква пратка е потребна согласност од Германија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Во земјотресот беа оштетени и Цитаделата во Алепо и други знаменитости во Сирија

Тврдината во Алепо и неколку други археолошки локалитети во Сирија се оштетени од земјотресот што ја погоди Турција како и таа земја, а во...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img