More

  Можно е кучето да го истренирате да лае помалку

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Лаењето на кучето може да биде застрашувачко, дури и ако знаете дека вашето домашно милениче лае само затоа што е исплашено или возбудено. За среќа, можете да го решите проблемот со тоа што ќе му помогнете на кучето да се опушти.

  Да не дозволиме куче да лае би било сурово и не треба да очекуваме куче никогаш да не лае.

  Лаењето е една од облиците на природна гласовна комуникација на кучињата и е адаптација на животот со луѓето бидејќи овој начин на комуникација ни е многу важен. Можете исто така да ги научите постарите кучиња да лаат помалку.

  „Учењето функционира на која било возраст“, ​​вели професионалниот тренер на кучиња Надја Клоп.

  Прво, обидете се да откриете зошто вашето куче лае. Дали се причините за несигурност, агресија или возбуда? Дали вашето куче сака внимание, дали сака да ја брани својата територија или само сака да си игра?

  Методите се исти како оние што се користат за тренирање на кученца, но тие ќе бараат повеќе трпение ако вашето домашно милениче е од оние кои се навикнати често да лаат.

  Кога одлучувате да земете куче, имајте на ум дека се знае дека некои раси лаат сè почесто. Тоа е особина која можете да ја ублажите со воспитување.

  Ако вашето домашно милениче лае за да ве предупреди и да ве предупреди на нешто, обидете се да го убедите дека се е во ред.

  Тоа ќе го направите така што ќе го испратите кај него, вели Клоп. Колку повеќе работите на опуштање на вашето домашно милениче, толку помалку ќе се возбудува со текот на времето и толку помалку ќе лае.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img