2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Може да се случи Меѓународниот ден на борбата против корупцијата да биде одбележан со пиштење и вриштење

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

На обновената црна листа на Стејт департментот, чие објавување се очекува утре, на Меѓународниот ден на борбата против корупцијата, би можело да има нови имиња од Македонија, брифираат попладнево добро упатени извори.

Вашингтон најавува нови санкции за корумпирани функционери, секаде во светот. Црната листа на американската администрација, како еден од инструментите што ги користи Вашингтон во борбата против корупцијата, би можела да биде ажурирана и со лица од правосудниот сектор од нашата земја, но и со нови лица поврзани со политичките структури кои до сега беа недопирливи.

Овие шпекулации се засилија откако американската амбасадорка Анџела Агелер го најави доаѓањето на американски “тим за санкции”. Иако сè уште не е целосно разјаснето што ќе работи овој тим. сите политичари од власта и од опозицијата побрзаа да го поздрават потегот на САД и да искажат јавни заложби за борба против корупцијата.

Ажурирањето на постоечката црна листа од Македонија со нови имиња би можело да биде уште една силна порака за одлучноста на САД да отворат силен фронт на борба против ова зло, откако локалните власти потфрлија, брифираат изворите.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Павле Трајанов предлага да се формира македонско ФБИ

Криминалот ги разорува институциите и го кочи демократскиот развој на државата. Криминалот стана вредносна категорија, а не зло со кое мораме да се справиме....

Ѓоковиќ призна: Користи ново контроверзно правило за да победи во финалето

Откако минатата година беше дури и депортиран, Новак Ѓоковиќ се врати во Австралија и го освои својот 10-ти Австралија опен, со што се израмни...

Нови мерки: Како Netflix ќе ги спречи корисниците да ја споделат својата лозинка?

Првичните извештаи и испитувања во други земји сугерираат дека напорите за одвраќање на споделувањето лозинка ќе бидат релативно благи во почетната фаза, потпирајќи се...
spot_img
spot_img
spot_img