9.9 C
Ohrid
Tuesday, December 6, 2022

Може да ослабете и кога јадете слатки ако ги следите овие 4 стручни совети

НАЈЧИТАНО

Иако многу строги диети наметнуваат ограничувања за јадење слатки, некои експерти сметаат дека тоа не е вистинскиот пристап и дека доведува до лош однос со храната.

Затоа, ако имате желба да јадете нешто слатко, треба да се препуштите себеси. Ако сте љубител на десерти, но сакате да изгубите тежина, постојат многу здрави опции кои диететичарите ги препорачуваат дури и на оние кои се држат до калорискиот дефицит.

Одлучете се за десерти во контролирани порции
Само затоа што се обидувате да изгубите тежина не значи дека треба да престанете да јадете десерти. Наместо тоа, претпазливоста со големини на порции може да направи чуда. „Десертите со контролирани порции се добри опции за оние кои сакаат да ја контролираат својата тежина“, вели нутриционистот Лорен Манакер.

Уживајте во шолја зелен чај со вашиот десерт
Можеби нема автоматски да го поврзувате пиењето чај со јадење десерти, но таа комбинација може да биде не само вкусна туку и здрава. Менаџер предлага зелен чај. „Зелениот чај содржи кофеин и соединение наречено EGCG, за кое е докажано дека поддржува губење на тежината“, вели Манакер.

Потпрете се на природната сладост на овошјето
Ако сте љубител на овошје, потрудете се одвреме-навреме да се потпрете на вашата омилена сорта. „Јадењето овошје може да помогне да ја задоволите вашата желба за слатки, а со тоа и да му ги дадете на вашето тело потребните влакна кои можат да помогнат да се контролира апетитот и да се постигне ситост“, вели Манакер.

Дајте си дозвола да јадете каков било десерт
Понекогаш премногу ограничувања за губење на тежината може да предизвикаат контра-ефект. „Кога ќе се ограничиме во исхраната и не си дозволуваме да уживаме во храната што ја посакуваме, желбата само ќе се зголеми“, вели нутриционистот Тејлор Везили, според Индекс.

„Желбата ќе продолжи да се зголемува најверојатно додека не се предадете. Во тој момент, поголема е веројатноста да јадете поголеми количини отколку што веднаш сте се препуштиле. Звучи контраинтуитивно да јадете слатко за да изгубите тежина, но всушност ви помага да ги задржите вашите одлуки и дисциплина на долг рок“, продолжува Везили.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО