15.9 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

Може да земете и премногу добри суплементи, ова се знаци дека сте претерале

НАЈЧИТАНО

Додатоците и витамините што се продаваат без рецепт толку често се рекламираат како „целосно природни“ што лесно е да се падне во замката на лажна сигурност за точната доза.

„Нема смисла да се земаат големи дополнителни дози на витамини и минерали ако нема дијагностициран проблем, бидејќи има толку малку докази дека тие прават добро, а понекогаш постои опасност да направат штета“, вели Марион Нестле, професорка. за исхрана, студии за храна и јавно здравје на Универзитетот во Њујорк, за Јади ова, не тоа.

Подолу се симптомите за петте најчести случаи на прекумерно внесување суплементи.

Витамин Д

Бидете внимателни со количината на витамин Д што го земате, бидејќи премногу може да предизвика сериозна штета.

„Токсичното ниво на витамин Д, исто така наречено хипервитаминоза Д, е ретка, но потенцијално сериозна состојба која се јавува кога внесувате прекумерни количини во вашето тело“, вели диететичарот Кетрин Зерацки.

Експертот објаснува дека хипервитаминоза Д обично е предизвикана од високи дози на додатоци на витамин Д, а не од исхрана или изложување на сонце.

„Главната последица е таложење на калциум во крвта (хиперкалцемија), што може да предизвика гадење и повраќање, слабост и често мокрење. Хипервитаминоза Д може да напредува до болки во коските и проблеми со бубрезите, како што е формирање на калциумови камења“, додаде таа.

Цинк

Нутриционистката Барбара Брогелвирт објаснува дека цинкот е минерал во трагови, што значи дека ни требаат само мали количини за да го одржиме нашето здравје.

„Прекумерното внесување на цинк може да доведе до недостаток на бакар, што може да предизвика невролошки проблеми, вклучувајќи вкочанетост и слабост во рацете и нозете“, предупредува тој.

Витамин Ц

Премногу витамин Ц може да предизвика гастроинтестинални проблеми, предупредуваат експертите.

„Иако премногу витамин Ц во исхраната веројатно нема да биде штетен, големите дози сепак може да предизвикаат дијареа, гадење, повраќање, металоиди, стомачни грчеви и главоболки“, вели диететичарот Зерацки.

Бета каротин

„Се покажа дека дополнителното внесување на бета-каротин, соединение кое се претвора во витамин А во телото, го зголемува ризикот од смрт, особено кај пушачите или поранешните пушачи“, вели докторот Доналд Хенсруд, кој верува дека овој додаток е не вреди потенцијалниот ризик.

Витамин Б-3

Витаминот Б-3 (ниацин) може да предизвика оштетување на црниот дроб.

„Високите дози можат да помогнат во намалувањето на високиот холестерол, но тоа треба да се прави само под надзор на лекар“, вели д-р Хенсруд, додавајќи дека може да се појават несакани ефекти како што се тешки заболувања на црниот дроб.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО