17.9 C
Ohrid
Tuesday, May 17, 2022

Модриќ го направи она што не го направија ниту Меси ниту Роналдо

НАЈЧИТАНО

Лука Модриќ влезе во историјата на великаните за кои настапува и една од најсилните лиги со три асистенции за победата на Реал над Леванте (6:0) во 36.коло од Ла Лига. Со овој подвиг тој стана првиот играч кој постигнал три гола по Лионел Меси на мечот од шпанското првенство. Тоа му успеа во февруари 2020 година, а две години и три месеци подоцна го наследи Модриќ.

Сепак, на Модриќ синоќа му успеа она што не го направија Меси и Роналдо. Имено, тој ги постави сите три гола на Реал во првото полувреме и со тоа стана само петтиот играч на кој тоа му успеало само во првото полувреме од натпреварот во Ла Лига. Пред него тоа го имаа постигнато само Ди Марија, Гавилан, Фабрегас и Сарабија.

Во 434. настап за Реал, Модриќ за прв пат постигна три гола на еден првенствен натпревар. Последен играч на Реал кој го направи тоа беше Џејмс Родригез во 2015 година против Рајо Ваљекано. Со хет-трик асистенција Модриќ стигна до 73 асистенции за голот во тој клуб, пишува Индекс.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО