8.9 C
Ohrid
Friday, December 9, 2022

Модна соработка на годината: Ким Кардашијан и модниот бренд Долче и Габана

НАЈЧИТАНО

Инфлуенсерката и бизнисменка Ким Кардашијан се здружи со модниот гигант Долче и Габана. Последните денови таа во јавноста се појавува само во облека на споменатиот бренд, стана главно заштитно лице на нивната нова кампања, па дури се појави и на модната писта за време на неодамнешната модна недела во Милано.

Сè што ќе допрат Кардашијан се претвора во злато…или така велат. Модните дизајнери Стефано Габана и Доменико Долче секако се согласуваат, бидејќи тие ја прислушуваа суперѕвездата на реалити ТВ за да ја дизајнираат нивната колекција пролет/лето 2023 прикажана на модната недела во Милано. Овој потег е многу изненадувачки за многумина во светот на модата, бидејќи тие се уште се сеќаваат кога Стефано Габана (половина од дуото D & G) еднаш во коментар на Инстаграм ги нарече Кардашијан најевтини луѓе на светот. Така, дизајнерот се чини дека го игнорирал или можеби го заборавил својот првичен став и наместо тоа ја брка моќта и влијанието што ги пренесува славната личност.

Од 2018 година, Долче и Габана работат напорно за да го оживеат својот бренд откако луксузната модна куќа стана наслови во списанијата и весниците за контроверзната видео кампања во која неименувана кинеска манекенка се обидува да јаде италијанска храна со стапчиња за јадење. Бран на реакции избувна низ кинеските социјални медиуми, критикувајќи го брендот за неговата културна нечувствителност. Ова не беше прв пат двајцата дизајнери да бидат контроверзни и да предизвикаат бран критики. Во минатото, безобразните изјави се движеа од ненајавените изјави на Стефано Габана дека никогаш не би сакал неиталијански дизајнер да дизајнира за брендот, до бизарното објаснување на Доменико Долче дека децата родени од истополови парови преку третмани за плодност се „синтетички“.

Иако овие изјави ги свртеа главите, се чини дека брендот продолжува да цвета. Овогодинешниот Q2 Lyst Index покажа дека брендот се искачи на 15-тото место на листата на најбарани брендови, најверојатно поради многу потребното зголемување на публицитетот од свадбата на Кортни Кардашијан и Тревис Баркер. Целиот клан Кардашијан, од Клои, Ким, Кајли, Кендал и Крис, за венчавката беа облечени во облека од Долче и Габана по нарачка. Оттогаш, семејството стана место во растечката листа на познати лица кои навидум забораваат на расистичките реклами на брендот и општата хомофобија.

Ким Кардашијан сега дебитираше колекција за соработка со Долче и Габана, замислувајќи ги стиловите на луксузната куќа од почетокот на 1990-тите и 2000-тите за сезоната пролет/лето 2023. рекоа тие за Business of Fashion. Иако соработката е голема работа за реалити ѕвездата, која исто така е сопственик на успешна модна компанија SKIMS, многумина исто така се прашуваат дали нејзината вклученост значи дека ги поддржува минатите контроверзи на D & G.

Црно-белиот промотивен клип, во кој е прикажана соработката на Кардашијан со најновата колекција, прави паралели со видео рекламата од 2018 година која предизвика колективна врева низ светот. На ова видео се гледа како Кардашијан јаде тестенини со вилушка – наместо гореспоменатите стапчиња за јадење. Додека темите на видеата се разликуваат, поставката е позната. Прашање е дали ова е направено намерно за фановите да го заменат немилиот настан со ново и можеби побезбедно сценарио. Тоа може да значи и дека D&G се движи од инцидентот во нова ера во која е вклучено најголемото семејство во шоу-бизнисот за да го подигне и оживее брендот до неговата поранешна слава.

Фокусирајќи се на самата колекција, Кардашијан тргна на похрабри парчиња наспроти позадината на архивите на D&G. Држејќи се до главно црно-бела шема на бои, класичните розови и цветни на брендот никаде ги немаше во оваа колекција. Додека палетата на бои беше минимална, текстурите, дефинирани со интензивна iridescence на накит и треперливо сребро, беа далеку од тоа. Со оваа колекција, Кардашијан се надева дека ќе им се допадне на купувачите од сите генерации, иако вклучувањето на големини за готови за носење може да потрае одредени измени. Нејзиниот налет во луксузната мода може да значи дека еден ден таа би можела да основа своја луксузна модна етикета, но само времето може да покаже дали тоа ќе се оствари. Со големо име како Кардашијан прикачено на етикетата, колекцијата сигурно ќе биде успешна, и покрај контроверзното минато на брендот. Факт е дека без разлика на борбите, брендот живее – и секогаш ќе се грижи за клиенти како кланот Кардашијан.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО