5.2 C
Ohrid
Wednesday, November 30, 2022

Модната недела во Милано заврши, а последниот ден го одбележа Џорџо Армани

НАЈЧИТАНО

Во текот на оваа сезона во Милано, дизајнерите ни понудија повеќе од облека, чувствата што ги поврзуваме со нив
Кејт Бланшет и Лорен Хатон беа меѓу разновидните толпи кои пристигнаа да ја видат новата колекција на Џорџо Армани синоќа. На 88-годишна возраст, г-дин Армани сè уште работи, посетува свои емисии и комуницира со печатот и јавноста со еднаков жар. Оваа колекција тој ја нарече Златна нишка, осврнувајќи се преку тој термин на промените во модата што се случуваат од неговата младост до денес, но уште повеќе на промените во облеката. „Порано беше незамисливо да се носат светки во текот на денот, но сега е прифатливо“, рече тој, но се чинеше дека тоа го прави со допир на разочарување во модниот свет што го имаме денес.

И многумина би се согласиле со него на прв поглед, но денес, повеќе од кога било, дизајнерите размислуваат за тоа како се чувствуваат луѓето кога ја носат нивната облека и какви чувства можат да предизвикаат кај неа. Карираната кошула на Блази, во која Кејт Мос влезе на ревијата на Ботега Венета, се чувствуваше како парче што многумина од нас го најдовме во плакарот на татко ни за време на тинејџерската фаза на гранџот и го носевме на училиште. Но, имаше 12 слоеви на отпечаток што беа потребни за да ја добие сината нијанса.

Прада преку нејзината облека го плетеше тоа што значи да се биде жена, дури и со навидум едноставни и недовршени парчиња. Расеан и сериозен, разигран и заводлив, труден, силен. Секојдневното облекување е значително променето од младоста на г-дин Армани, но тоа е повеќе од кога било поврзано со личноста која се облекува, со неговите или нејзините потреби, чувства и идентитет. Тоа е навистина возбудливо. Во продолжение погледнете ги ревиите од последниот ден од модната недела во Милано.

Ferrari

Luisa Spagnoli

Hui

Giorgio Armani

Elisabetta Franchi

Aniye Records

Francesca Liberatore

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО