5.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Модерната вакцина против респираторниот синцицијален вирус е ефикасна 84 проценти

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Фармацевтската компанија Moderna Inc во вторникот објави дека нејзината експериментална вакцина РНК (mRNA) за респираторниот синцицијален вирус (RSV) се покажала 83,7 отсто ефикасна во доцните стадиуми на испитувања за спречување на најмалку два симптоми, кашлица и треска, кај возрасни луѓе постари од 60 години. .

Респираторниот синцицијален вирус се манифестира со симптоми слични на обичната настинка, но може да биде фатален за малите деца и постарите возрасни лица и предизвикува приближно 14.000 смртни случаи годишно кај возрасни на возраст од 65 години и постари.

Оваа болест ги опустоши САД и Европа есента во комбинација со сезонски грип и ковид-19.

Во моментов нема вакцина за вирусот RSV кај возрасните, така што Moderna, Pfizer Inc и Glaxo Smith Kline (GSK Plc) се тркаат да донесат нови вакцини на пазарот што е можно поскоро. Pfizer и GSK поднесоа барање за регулаторно одобрување во САД кон крајот на минатата година.

Вакцината RSV на Pfizer се покажа дека е 66,7 проценти ефикасна против два или повеќе симптоми во испитувањата во доцна фаза.

Модерна објави дека има намера да поднесе барање за регулаторно одобрување на нејзината вакцина против РСВ, наречена mRNA-1345, на глобално ниво во првата половина на 2023 година.

Претседателот на Модерна, Стивен Хоге, за Ројтерс изјави дека резултатите од нивното истражување покажуваат дека вакцината на оваа компанија е подобра во споредба со експерименталните вакцини Pfizer и GSK.

„Исклучително е возбудливо да се следи напредокот на развојот на вакцината против РСВ за постарите лица и верувам дека и двете вакцини покажаа многу добри резултати“, рече Хоге. „Навистина мислиме дека сме меѓу најдобрите бидејќи 84 проценти ефикасност е одличен резултат.

На глобално ниво, пазарот на вакцини RSV би можел да вреди повеќе од 10 милијарди долари, од кои половина би дошле од Соединетите држави, според експертската анализа.

Студијата на Модерна била спроведена на околу 37.000 учесници кои имале 60 години и повеќе. Анализата на податоците беше спроведена откако 64 учесници во истражувањето се заразиле со респираторен синцицијален вирус. Компанијата планира да ги објави сите релевантни информации на претстојниот состанок.

Хоге откри и дека Модерна започнала секундарни анализи за ефикасноста на оваа вакцина против потешка форма на болеста и хоспитализација, но додаде дека сè уште е рано да се објави потенцијалната цена на вакцината, која може еднаш да се примени на пациентите. една година во иднина.

Генерално беше откриено дека вакцината е безбедна, а најчестите несакани ефекти беа болка на местото на инјектирање, замор и главоболка.

Хоге рече дека нема вообичаени проблеми, како што е развојот на миокардитис, вид на воспаление на срцевиот мускул што е поврзано со вакцините mRNA против Ковид.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Додик: Нема да се укинат акцизите за гориво

Лидерот на СНСД, Милорад Додик, денеска во Бања Лука изјави дека и оваа партија ќе биде против укинување на акцизата на горивото во Домот...

„Прашајте ме за ХПВ“ – граѓаните можат да се информираат во 220 аптеки

Денеска започна проектот „Прашај ме за ХПВ“. Во аптеките кои се дел од проектот, до мај, фармацевтите ќе бидат достапни за да ги советуваат...

РЕЗУЛТАТИ ОД ЈАВНИОТ ПОВИК ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ НА ЕДНОКРАТНА ФИНАНСИСКА ПОДДРШКА НА СЕМЕЈСТВО КОЕ ИМА ДЕТЕ СО ТЕШКА ПОПРЕЧЕНОСТ

РЕЗУЛТАТИ од Јавниот повик за доделување на еднократна финансиска поддршка на семејство кое има дете со тешка попреченост во училишна возраст број 09-202/2 од 09.01.2023...
spot_img
spot_img
spot_img