Мнозинството во Советот на Струга донесе одлука за поставување спомен обележје на Република Косово на кејот на реката Црн Дрим, реагира ВМРО-ДПМНЕ

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Надвор од правна рамка без минимум техничка документација и со гласање по Бадентер, мнозинството во Советот на Струга донесе одлука за поставување спомен обележје на Република Косово на кејот на реката Црн Дрим, реагира ВМРО-ДПМНЕ.

– Без гласот на советниците од СДСМ воопшто немаше да може да се отпочне таа постапка. Советниците на СДСМ се причината поради која на кејот на Црн Дрим ќе се гради споменик на друга држава, во време кога спомениците на нашите херои се сквернават и се уништуваат.

Доколку сакале да искажат благодарност на Косово, тоа можеле да го направат со подигнување на споменик во Косово. Намерно и свесно некој игра на картата на меѓуетнички тензии, секогаш кога власта ќе процени дека тоа ѝ одговора – велат советниците од ВМРО-ДПМНЕ.

Тие велат дека „за разлика од СДС, советниците од ВМРО-ДПМНЕ го слушаат гласот на стружани“ – гласале против поставувањето ваков споменик.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img