9.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Многу луѓе не знаат дека на овие места во домот демне опасност

НАЈЧИТАНО

Никој не сака да му се сервира храна на садови полни со нечистотија и прашина. Но, дали некогаш сте се запрашале за состојбата на вашите работни површини?

Вашата кујна секако изгледа многу почисто од подот. Сепак, професорката по еколошки здравствени науки од Универзитетот во Аризона, Кели Рејнолдс, вели дека вашите работни површини веројатно не се толку сјајни како што мислите, пишува Здравствениот центар.

Имено, кујните генерално се една од највалканите простории во куќата и често се повалкани од бањите. Бактериите како E. Coli, Salmonella и многу други редовно се наоѓаат низ кујната и можат да преживеат на работните површини со денови, недели, па дури и подолго.

Дури и ако редовно ги чистите овие површини, бактериите можат да преживеат бидејќи клучот е всушност користењето на вистинските производи. Она што го донесе пандемијата на коронавирус е, меѓу другото, редовната употреба на средства за дезинфекција за раце и површини што редовно ги допирате.

Дезинфициентот е тој што активно влијае на микроорганизмите, но треба да ја проверите декларацијата во која се наведува дека производот е тестиран и дека е ефикасен во сузбивање на широк спектар на бактерии и вируси.

За да стекнете навика за редовно чистење, Рејнолдс советува дезинфекцијата да стане дел од вашата утринска рутина. На пример, додека чекате да се свари кафето наутро, ги брише површините кои се чувствителни на допир.

Освен тоа, задолжително исчистете ги и овие три места.

Мијалник
Иако се користи за миење садови, луѓето често забораваат да го измијат самиот мијалник. Иако садовите излегуваат чисти од мијалникот, во нив остануваат бактерии и нечистотија, па затоа е неопходно да се дезинфицираат секој пат по подготовката на потенцијално контаминирани извори на храна, а најмалку еднаш неделно.

Кујнски алати и апарати
Даските за сечење (особено после сирово месо), лопатките на блендерот, ребрата и деловите од кујнските апарати што се перат најдобро се ставаат во машина за миење садови, а четките, сунѓерите, крпите по употреба треба да се мијат со топла вода. Ако немате машина за перење, измијте се под топла вода и, доколку е можно, дезинфицирајте со соодветни средства.

Големи површини и апарати
Дури и највнимателните готвачи понекогаш ќе ја стават даската на која го сечат месото во мијалник и со тие раце ќе го допрат фрижидерот за да извадат нешто. Сето ова е нормално, но имајте на ум дека после секоја подготовка треба да избришете големи површини, како што се фрижидери, печки и рачки на кабинетот, микробранови и други работи, покрај работните површини и мијалниците.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО