23.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Многу жртви се поставени пред олтарот на Унијата

НАЈЧИТАНО

Пристапувањето на Украина во Европската унија е можно дури во средината на векот, а дотогаш самата асоцијација би можела да исчезне, изјави денеска заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев.

Тој на својат канал на Телеграм напиша дека ситуацијата со пристапувањето на Украина во ЕУ е слична на градењето на комунизмот во СССР, датумот на спроведување на овие планови не е именуван, но има многу непроверливи апстрактни услови.

– Нивната објективна проверка е невозможна, продолжи Медведев, тие ќе бидат верификувани со децении и тоа ќе го прават новите генерации лидери на ЕУ, затоа „вистинскиот термин е средината на векот, а не порано“, пренесува ТАСС.

– Што ако, да чукнам во дрво, ЕУ исчезне дотогаш? Страшно е да се мисли каков скандал ќе биде тоа, бидејќи какви жртви беа поставени пред олтарот за влез во ЕУ и какво изневерување на очекувањата на несреќникот – додаде тој.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО