3.3 C
Ohrid
Saturday, February 4, 2023

ММФ: Србија сака стендбај аранжман

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Властите на Србија изразија интерес за стенд бај аранжман со Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), изјави за Политика претставничката на ММФ за Србија, Јулија Устјугова.

Како што појасни таа, стандардна процедура е ММФ по вакво барање да разговара со Владата за да се процени економско-финансиската состојба и големината на вкупните финансиски потреби на земјата за да се постигне договор.

Кога ќе се постигне договор за политиките и финансискиот пакет, прецизира Устјугова, на Извршниот одбор на ММФ му се дава препорака да ги поддржи политичките намери на земјата и да го прошири пристапот до ресурсите на Фондот.

Во случај на финансиски аранжман со ММФ, сегашниот нефинансирачки инструмент за координација на политиките ќе биде откажан, рече Устјугова.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ОДРЖАНА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „НАЈДОБРИТЕ ОД СПОРТОТ ВО ОПШТИНА ОХРИД ЗА 2022 ГОДИНА“

На свечена церемнонија денес беа доделени наградите за „Најдобрите од спортот во општина Охрид за 2022 година“. – По втор пат за една година под...

Пејачката Бритни Спирс ја обвини актерката Алиса Милано за „злоставување“

Пејачката Бритни Спирс (41) ја обвини актерката Алиса Милано (50) за „злоставување“ откако актерката објавила твит кој ја навредил. Ѕвездата на серијата „Charmed“ изразила загриженост...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...
spot_img
spot_img
spot_img