3.3 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

ММФ предупредува: Изгледите за светската економија се сè помрачни

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Изгледите за светската економија денес се уште помрачни отколку во октомври, особено во Европа, предупреди во неделата Меѓународниот монетарен фонд (ММФ).Влошувањето на ММФ се припишува на заострувањето на монетарната политика со која централните банки се обидуваат да ја спречат тврдоглаво високата инфлација и слабиот раст во Кина, континуираните нарушувања во набавките и несигурното снабдување со храна поради руската инвазија на Украина.

Во октомври меѓународниот заемодавател малку ја намали прогнозата за светскиот економски раст во 2023 година, од 2,9 на 2,7 отсто.

Показателите „потврдуваат дека изгледите се помрачни, особено во Европа“, објави ММФ во блог пред самитот на Г-20 во Индонезија.

Индексите на менаџери за набавка, кои ја мерат активноста во индустријата и услужниот сектор, сигнализираат слабост во повеќето големи економии од Г-20. Активноста се лизга кон негативна територија, а инфлацијата и натаму е висока, посочува ММФ.

Влошувањето на енергетската криза во Европа сериозно ќе му наштети на растот и дополнително ќе го поттикне растот на цените, а доколку продолжи периодот на висока инфлација, централните банки би можеле да ги зголемат каматните стапки повеќе од очекуваното, а условите за финансирање би можеле да се заострат.

Тоа, пак, носи поголем ризик од должничка криза за ранливите економии, предупредува ММФ.

На овие ризици им се придружува фрагментацијата на глобалната економија и временските катастрофи, заклучуваат тие.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img