20.9 C
Ohrid
Sunday, October 2, 2022

Младите математичари со сребро и бронза се вратија дома

НАЈЧИТАНО

Шест млади математичари од државава освоија два сребрени, два бронзени медали, како и пофалници на 63  Интернационалната математичка олимпијада – ИМО.Како што информираше Сојузот на математичари, Никола Спировски и Дамјан Давков од македонската репрезентација освоија сребрени медали – Блаже Суклевски и Јан Стојановски бронзени, додека Алексиј Тасиќ и Јасна Илиева добија пофалници.

Водач на тимот е Илија Јовчески, а заменик-водач е Мирко Петрушевски.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО