Млада мајка се соочува со затвор поради кражба на облека од продавница

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Државното обвинителство бара шест месеци затвор за 28-годишната жена која беше фатена како краде во Интерспорт.

Според обвинението поднесено деновиве, осомничениот „влегол во канцеларијата на Интерспорт околу 12 часот и 40 минути на поширокото подрачје на Загреб кон средината на декември и одзел црни женски хулахопки, две розови женски дуксери со качулка, црна чанта и горната и долната страна. на црна женска тренерка.“ пишува Даница.
Целата украдена стока била од брендот Адидас и, според писмото на Интерспорт, вкупната вредност е околу 1.900 куни. Жената се бранела дека тој ден пробувала облека во Интерспорт затоа што сакала да купи нешто. Сепак, таа не можела да објасни зошто со ножици ги отстранила заштитата и етикетите.

„Потоа ја однесов облеката на каса, а во чантата ми останаа две работи кога ги пробував. Ја отстранив заштитата на некои артикли, но ја ставив и таа облека во касата. Кога тргнав, слушнав звук. Обезбедувањето трчаше по мене и почнав да трчам и јас.

Кога се вратив, му ја покажав чантата и чантите. Имав намера да ја платам целата роба, освен една дуксерка и црни хулахопки. Мислев дека ќе ги платам другите работи кога ќе се вратам од банкомат со пари. Едноставно ја пресеков заштитата со ножиците што ги донесов со себе.

За жал, не стигнав до банкомат. Разберете ме, во тешка финансиска состојба сум, и сакам да купувам квалитетна брендирана облека“, бранеше мајката на малолетните деца.

Обвинителството овојпат бара безусловна затворска казна за неа бидејќи и претходно била осудена на условна затворска казна за кражба на облека. Доколку се докаже нејзината вина – а на тоа укажуваат сите докази – младата мајка ќе мора да оди зад решетки, пишува Даница.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img