4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Мишчевиќ: Спречувањето на напредокот и реформите ја враќаат Србија наназад

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Министерката за евроинтеграции Тања Мишчевиќ оцени дека ниту Србија, ниту Европската унија не го изгубиле трпението меѓусебно, но предупреди дека запирањето на Србија во се што придонесува за напредок и реформи ќе значи не само итно стопирање, туку и негово поставување. назад.

„Се што ја води Србија кон напредок и реформи, ако во овој момент би запрело, не само што би значело запирање во моментот, туку и враќање назад“, рече Мишчевиќ во интервју за телевизијата „Инсајдер“, коментирајќи ги дискусиите за Француско-германски предлог за Косово.

Таа потсети дека Европската унија, според последниот договор што беше потпишан и ратификуван во Собранието пред два месеци, „во следните седум години, на Србија ќе и даде 1,4 милијарди“ евра.

„Со речиси пет милијарди во претходниот период, тоа се само неповратни финансиски средства. Помножете го тоа со заеми, со помош преку европските инвестициски институции и ќе добиете колку ЕУ беше таму за да го помогне развојот на Србија“, изјави Тања Мишчевиќ во синоќешното интервју за ТВ инсајдер.

Коментирајќи ги наводите дека е загрозен безвизниот режим на Србија, таа потсети дека правилата за визна либерализација се воспоставени пред повеќе од една деценија, со јасни индикации што се случува во случај на непочитување на тие правила.

„Кога ја добивме визната либерализација во 2009 година, многу јасно беше посочено дека доколку има прекршување во однос на користењето на безвизниот режим или се забележи грешка на Србија во еден од тие елементи, тогаш може да се покрене механизам кој би всушност го свртиме процесот и ја запознаваме Србија или која било друга земја во визниот регион“, изјави Мишчевиќ.

Зборувајќи за падот на поддршката на српските граѓани за членство во Унијата, како што укажува истражувањето на ИПСОС, Мишчевиќ изјави дека Министерството нема такви информации и дека најновото истражување на јавното мислење, спроведено во втората половина на декември, покажува дека 43 отсто се за членство на Србија во ЕУ.

„Никогаш не сме имале огромна поддршка за интегративниот процес, во најдобрите периоди таа е околу 60 или 62 проценти, а никогаш немало повеќе од 30 проценти од оние кои се против“, рече министерот за евроинтеграции.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Испораката на Украина со ракети со долг дострел нема да ги промени воените цели на Русија

Дури и ако земјите и дадоа на Украина ракети со долг дострел, тоа нема да ги промени воените цели на Русија, изјави портпаролот на...

Што сакаш да кажеш, не можеш да стоиш на една нога 10 секунди?

Бразилските научници сугерираат дека овој едноставен тест за рамнотежа од 10 секунди треба да стане дел од рутинскиот здравствен преглед за постарите возрасни лица. Според...

Папата на миса во Конго: Положете го оружјето, прегрнете ја милоста

Папата ја започна проповедта изразувајќи ја својата радост што конечно може да дојде во таа земја и да биде меѓу народот на Конго, објави...
spot_img
spot_img
spot_img